Genel af cok yakında

0
466
Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşıldığı belli başlı suç çeşitlerinin kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır.

AF TARTIŞMASI  SÜRÜYOR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Toplumu rahatsız edecek bir af çıkmayacak, infazla ilgili düzenleme yapılabilir” dedi.

 

AFLA İLGİLİ ÇALIŞMA HASSASİYETLE SÜRÜYOR

SÜRESİZ NAFAKA ÇALIŞMASI

Hakim ve savcı sayısının darbe girişiminden önce 14 bin 785 olduğunu belirten Adalet Bakanı Gül, bu sayının şimdilerde 19 bin 429’a yükseldiğini iafde etti. 15 Temmuz’dan sonra açılan dava sayısının 289 olduğunu belirten Bakan Abdulhamit Gül, bunların 241’inin sonuçlandığını diğerlerin de devam ettiğini açıkladı. İhraç edilen hakim ve savcı sayısının 3 bin 908 olduğunu aktaran Gül, “FETÖ’den tutuklu ve hükümlü sayısı 31 bin 88 kişi” diyerek son bilgileri paylaştı. Bakan Gül soru üzerine ‘süresiz nafaka’ düzenlemesiyle ilgili yeni mağduriyetlerin oluşturulmayacağı bir çalışma yürüttüklertini söyledi.

 

KURUMLARDAKİ FETÖ TEMİZLİĞİ

Yargıda FETÖ mensuplarının bulunup bulunmadığı şeklindeki soru üzerine Gül, FETÖ’nün kripto bir örgüt olduğunun altını çizdi. Gül, Hakimler ve Savcılar Kurulunun bu konuyla ilgili her türlü bilgiyi takip ettiğini vurgulayarak, “Kira davasını kaybeden bile ‘Bu kişi FETÖ’cü’ diye yüzlerce şikayet geliyor. Bu konuyla ilgili tüm belgeler, bilgiler değerlendiriliyor. Hiçbir kurum için ‘Biz artık buraya nokta koyduk, hepsi temizlendi’ diyemeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

 

28 ŞUBAT MAĞDURLARI

MHP’nin af teklifine de değinen Gül, teklifte denetimli serbestlik anlamında belli suçlarla ilgili değerlendirilebilecek unsurların bulunduğunu söyleydi. Gül, bu konunun partiler üstü olduğunu, çalışmalarını toplumun hassasiyetini dikkate alarak sürdürdüklerini ifade etti. Adalet Bakanı Gül, 28 Şubat mağdurlarıyla ilgili soru üzerine ise bu konuda bir çalışma yaptıklarını hatırlattı. Bakan Gül, hayvanlara yönelik şiddetin önlenmesi için, hayvanlara eziyet edenlerin hapis cezasına çarptırılması konusunda da çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ‘af’ konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu. CNN Türk’te açıklamalarda bulunan Gül, “toplumu rahatsız edecek bir af düzenlemesinin yapılmayacağını ancak infazla ilgili düzenlemeler olabileceğini” söyledi. Gül, bu konuda partisi AKP’nin çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Diğer partilerin de kendi çalışmaları olacaktır. Bunlar TBMM’de değerlendirilir” dedi.