ASUDE CEMRE’NİN İLK ÇALIŞMASI PİYASAYA ÇIKTI

0
429
Başlık biraz iddialı gelebilir ancak; Asude Cemre’nin bu güne kadar yaptıkları, başarıları, aldığı eğitim ve nihayetinde karar kıldığı müzik tarzı, kesinlikle bu iddianın içini dolduruyor.

Sadece “O Ses Türkiye” yarışmasının elemelerinde seslendirdiği “Diva Dance performansını göz ününde bulundurmak bile, aslında başlıkta ne denmek istediğini anlatan bir durum!

Kaldı ki, orada yaptığı konuşmada Asude Cemre,Yurt dışına gitme imkanım olmasına karşılık ben Türkiye’de kalıp, müzik adına kendi ülkemde bir şeyler yapmaya karar verdim’ demişti.

Müzikle ve dansla çok küçük yaşlarda tanışan ve doğup büyüdüğü çevre olan Kadıköy Moda’nın kendine has kültürüyle beslenen Asude Cemre, bir eğitimci olarak Türkiye’nin tartışmasız en değerli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Güzin Gürel’in öğrencisi olmaktan büyük gurur duyuyor.

Çıktığı müzik yolculuğunda yolu yıllar içinde birçok değerli müzisyenle kesişen Asude Cemre’ye en çok inanan isim Cenk Eroğlu oldu. Asude Cemre’ye inanmak noktasında diğer müzisyenlerin çekincesi şuydu; Asude Cemre bir sopranoydu ve Türkiye’de müzik adına bir şeyler yapmak demek opera yapmak demekti ve bu da maddi olarak riskti. Çünkü Türkiye’de opera para etmeyen bir işti. Hatta bunun örneği bile vardı. Geçmişi operaya dayanan Türkiye’nin çok ünlü bir kadın sesi, kendi tarzını bulana kadar bu ülkede yaklaşık 15 yıl bekledi. Deyim yerindeyse 15 yıl kaybetti!..

 

Ancak Asude Cemre’nin içindeki müzik aşkını sadece operadan ibaret sanan diğer birçok müzisyenin aksine Cenk Eroğlu, oturup hikayesini dinlediğinde aslında Asude Cemre’nin senfonik rock tarzıyla yanıp tutuştuğunu çok net anladı. Derken Cenk Eroğlu’nun kendi şarkısı olan ‘UNUTULURMUŞ’la birlikte Asude Cemre’nin Cenk Eroğlu ile olan müzik yolculuğu başladı ve bir anlamda soprano Asude Cemre, kendi tarzını çok kısa sürede bulmuş oldu!.. O artık senfonik altyapıyla rock şarkı okuyan bir Rocker’dı!.. Asude Cemre, kendi tarzını bulduğu bu ilk şarkısıyla birlikte, ilk single’ı olan ‘UNUTULURMUŞ’u, Pasaj Müzik etiketiyle piyasaya çıkardı.

 

Şarkının söz ve müziği Cenk Eroğlu’na ait. Şarkının alt yapılarında Cenk Eroğlu’nun babası (Kayahan’ın aranjörü) Ümit Eroğlu da büyük katkıda bulundu. Şarkının klibi, Asude Cemre’nin öğrencisi olduğu Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde, tarihi santral binasında çekildi. Klibin yönetmen koltuğunda oturan isim Barış Benice’ydi.